Panasonic Electronic Components ECW-F4684JL
ECW-F4684JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4684JL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4684JL.pdf
Availability of ECW-F4684JL
QUANTITY
ECW-F4684JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4684JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4684JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.807" L x 0.465" W (20.50mm x 11.80mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4684JL
Related LinksECW-F, ECW-F4684JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4684JL Details Description
Related parts for ECW-F4684JL
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER MOD DIODE 600V 90A SOT227 datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
1016 TB SP CL INTERLACE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf