Panasonic Electronic Components ECW-F4824RHL
ECW-F4824RHL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4824RHL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4824RHL.pdf
Availability of ECW-F4824RHL
QUANTITY
ECW-F4824RHL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4824RHL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4824RHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.82µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.465" W (23.00mm x 11.80mm)
Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4824RHL
Related LinksECW-F4, ECW-F4824RHL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4824RHL Details Description
Related parts for ECW-F4824RHL
TRANS NPN 25V 3A SOT-223 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS MINI UNIV-MATE datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR FOR 82V2084 datasheet.pdf
BOARD GRAPH LCD CNTLR PICTAIL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 3+GND SZD7 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC XO 62.208MHZ CMOS SMD datasheet.pdf