Panasonic Electronic Components ECW-F6203HLB
ECW-F6203HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6203HLB
Brief Description
CAP FILM 0.02UF 3% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6203HLB.pdf
Availability of ECW-F6203HLB
QUANTITY
ECW-F6203HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6203HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6203HLB
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.256" W (12.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.563" (14.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6203HLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6203HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6203HLB Details Description
Related parts for ECW-F6203HLB
LED WHITE DIFFUSED 0402 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.96K OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf