Panasonic Electronic Components ECW-F6243JLB
ECW-F6243JLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6243JLB
Brief Description
CAP FILM 0.024UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F6243JLB.pdf
Availability of ECW-F6243JLB
QUANTITY
ECW-F6243JLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6243JLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6243JLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.252" W (12.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.559" (14.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6243JLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6243JLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6243JLB Details Description
Related parts for ECW-F6243JLB
JUMPER-H1506TR/A3049S/H1504TR 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 4.7V 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 208LQFP datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf