Panasonic Electronic Components ECW-F6363HLB
ECW-F6363HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6363HLB
Brief Description
CAP FILM 0.036UF 3% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F6363HLB.pdf
Availability of ECW-F6363HLB
QUANTITY
ECW-F6363HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6363HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6363HLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.036µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.287" W (13.00mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6363HLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6363HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6363HLB Details Description
Related parts for ECW-F6363HLB
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
MOTOR STARTER 24VDC 9A datasheet.pdf