Panasonic Electronic Components ECW-F6394HL
ECW-F6394HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6394HL
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 3% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6394HL.pdf
Availability of ECW-F6394HL
QUANTITY
ECW-F6394HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6394HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F6394HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.807" L x 0.488" W (20.50mm x 12.40mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6394HL
Related LinksECW-F, ECW-F6394HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6394HL Details Description
Related parts for ECW-F6394HL
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
Crystal 13.5000MHz Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf