Panasonic Electronic Components ECW-F6824JL
ECW-F6824JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6824JL
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6824JL.pdf
Availability of ECW-F6824JL
QUANTITY
ECW-F6824JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6824JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F6824JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.574" W (28.00mm x 13.90mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6824JL
Related LinksECW-F, ECW-F6824JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6824JL Details Description
Related parts for ECW-F6824JL
RES SMD 10K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LAMP INCAND MINI BAY FLASHER 14V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CABINET WALL MOUNT 51.34" X 12" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 35POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 41POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.98 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf