Panasonic Electronic Components ECW-FD2W824J4
ECW-FD2W824J4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W824J4
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W824J4.pdf
Availability of ECW-FD2W824J4
QUANTITY
ECW-FD2W824J4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W824J4
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W824J4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
SeriesECW-F(D)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.283" W (17.50mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.409" (10.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W824J4
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W824J4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W824J4 Details Description
Related parts for ECW-FD2W824J4
TVS DIODE 6.5VWM 14.2VC SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 14-16AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM datasheet.pdf