Panasonic Electronic Components ECW-H10104JVB
ECW-H10104JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10104JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10104JVB.pdf
Availability of ECW-H10104JVB
QUANTITY
ECW-H10104JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10104JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H10104JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.472" W (23.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10104JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H10104JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10104JVB Details Description
Related parts for ECW-H10104JVB
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
RES .22 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PIN datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 1GB 240FBDIMM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FRAM 40VQFN datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPEA 30POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf