Panasonic Electronic Components ECW-H10182JVB
ECW-H10182JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10182JVB
Brief Description
CAP FILM 1800PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10182JVB.pdf
Availability of ECW-H10182JVB
QUANTITY
ECW-H10182JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10182JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H10182JVB
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10182JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H10182JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10182JVB Details Description
Related parts for ECW-H10182JVB
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 23A 2.9 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC datasheet.pdf
OSC VCXO 24.576MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A datasheet.pdf
CABLE 38POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf