Panasonic Electronic Components ECW-H12112JL
ECW-H12112JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12112JL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1100PF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12112JL.pdf
Availability of ECW-H12112JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H12112JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12112JL
Internal Part NumberEIS-ECW-H12112JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12112JL
Related LinksECW-H1, ECW-H12112JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12112JL Details Description
Related parts for ECW-H12112JL
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DSUB 8W8 SOD G50 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ENCODER CABLE 20-BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME FWE GRN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf