Panasonic Electronic Components ECW-H12112JV
ECW-H12112JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12112JV
Brief Description
CAP FILM 1100PF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12112JV.pdf
Availability of ECW-H12112JV
QUANTITY
ECW-H12112JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12112JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12112JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12112JV
Related LinksECW-H1, ECW-H12112JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12112JV Details Description
Related parts for ECW-H12112JV
CAP CER 4700PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMC datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 8POS datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SSD SATA 128GB SLC FLASH 2.5" datasheet.pdf