Panasonic Electronic Components ECW-H12122RHV
ECW-H12122RHV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12122RHV
Brief Description
CAP FILM 1200PF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12122RHV.pdf
Availability of ECW-H12122RHV
QUANTITY
ECW-H12122RHV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12122RHV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12122RHV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12122RHV
Related LinksECW-H1, ECW-H12122RHV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12122RHV Details Description
Related parts for ECW-H12122RHV
RES SMD 33.2 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.2W SOT363 datasheet.pdf
FIXED IND 62UH 180MA 3.15 OHM TH datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
IC PSRAM 32MBIT 70NS 54VFBGA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DUAL 4-INPUT 32VQFN datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JAW ASSY SOLIS 68068 6AWG datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 201CSP datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT NK datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf