Panasonic Electronic Components ECW-H12203HL
ECW-H12203HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12203HL
Brief Description
CAP FILM 0.02UF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12203HL.pdf
Availability of ECW-H12203HL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H12203HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12203HL
Internal Part NumberEIS-ECW-H12203HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.256" W (23.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12203HL
Related LinksECW-H1, ECW-H12203HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12203HL Details Description
Related parts for ECW-H12203HL
FIXED IND 680UH 480MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
VCA2618EVM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
ANT&ENCL 5GHZ 19DBI 8" MCM datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
SFP+ 1X2 CAGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf