NorComp 774-E25-113R011
774-E25-113R011 picture photo
Mfg. Part Number
774-E25-113R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
774-E25-113R011.pdf
Availability of 774-E25-113R011
QUANTITY
774-E25-113R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 774-E25-113R011
Internal Part NumberEIS-774-E25-113R011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model774-E25-113Rxx1.pdf774-E25-113Rxx1.stp774-E25-113Rxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 774-E
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)774-E25-113R011
Related Links774-E25, 774-E25-113R011 Datasheet, NorComp Distributor
774-E25-113R011 Details Description
Related parts for 774-E25-113R011
IC REG LDO 2.5V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT 600V 1000A 2300W D4 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1A 290 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-150 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf