Panasonic Electronic Components ECW-H16223JV
ECW-H16223JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16223JV
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16223JV.pdf
Availability of ECW-H16223JV
QUANTITY
ECW-H16223JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16223JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H16223JV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.374" W (28.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16223JV
Related LinksECW-H1, ECW-H16223JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16223JV Details Description
Related parts for ECW-H16223JV
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC POST AMP PECL LIMITING 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf