Panasonic Electronic Components ECW-H16362HL
ECW-H16362HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16362HL
Brief Description
CAP FILM 3600PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16362HL.pdf
Availability of ECW-H16362HL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H16362HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16362HL
Internal Part NumberEIS-ECW-H16362HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance3600pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16362HL
Related LinksECW-H1, ECW-H16362HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16362HL Details Description
Related parts for ECW-H16362HL
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INSERT MALE 8POS CRIMP datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MICRO 31 PIN 30" YEL JACKS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 110W datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
MOD MCP 8GX8 WFBGA datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
BEVEL 2.00MM datasheet.pdf