Panasonic Electronic Components ECW-H20162JV
ECW-H20162JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20162JV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1600PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20162JV.pdf
Availability of ECW-H20162JV
QUANTITY
ECW-H20162JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20162JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H20162JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20162JV
Related LinksECW-H2, ECW-H20162JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20162JV Details Description
Related parts for ECW-H20162JV
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
HEAT SINK 29MM X 29MM X 12.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 19.18MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf