Panasonic Electronic Components ECW-H20752JVB
ECW-H20752JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20752JVB
Brief Description
CAP FILM 7500PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20752JVB.pdf
Availability of ECW-H20752JVB
QUANTITY
ECW-H20752JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20752JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H20752JVB
PackagingBulk
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.374" W (23.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20752JVB
Related LinksECW-H2, ECW-H20752JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20752JVB Details Description
Related parts for ECW-H20752JVB
RES SMD 8.66M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 45W datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-05V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 5.0MM datasheet.pdf
PHOTOCOUPLER OPEN HS OUT 5-SOP datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 20KV datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf