Panasonic Electronic Components ECW-U1563JC9
ECW-U1563JC9 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-U1563JC9
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC 1913
Datasheet Download
ECW-U1563JC9.pdf
Availability of ECW-U1563JC9
QUANTITY
ECW-U1563JC9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-U1563JC9
Internal Part NumberEIS-ECW-U1563JC9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingECW-U, ECP-U Series 11/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-U(C)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)