On-Shore Technology, Inc. ED1110/12
ED1110/12 picture photo
Mfg. Part Number
ED1110/12
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 270DEG 5MM
Datasheet Download
ED1110/12.pdf
Availability of ED1110/12
QUANTITY
ED1110/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ED1110/12
Internal Part NumberEIS-ED1110/12
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesED1110
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry270°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG10-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED1110/12
Related LinksED11, ED1110/12 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED1110/12 Details Description
Related parts for ED1110/12
IC EQUALIZER DRVR 3.2GBPS 32TQFP datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED 1/2" DOME GRN 230VAC LEAD datasheet.pdf