SSI Technologies Inc P51-500-S-N-MD-4.5V
P51-500-S-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-500-S-N-MD-4.5V
QUANTITY
P51-500-S-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-N-MD-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-N-MD-4.5V
Related LinksP51-500-S, P51-500-S-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-500-S-N-MD-4.5V
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.7V TO-92 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 720RES 2M datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 0.31 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 20% 1000VDC AXIA datasheet.pdf