FFF ED24315000J0G
ED24315000J0G picture photo
Mfg. Part Number
ED24315000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB RIS CLA 180D SOL
Datasheet Download
ED24315000J0G.pdf
Availability of ED24315000J0G
QUANTITY
ED24315000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of ED24315000J0G
Internal Part NumberEIS-ED24315000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,080
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesED
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED24315000J0G
Related LinksED2431, ED24315000J0G Datasheet, FFF Distributor
ED24315000J0G Details Description
Related parts for ED24315000J0G
TERM BLOCK PCB 5.08MM 32POS OR datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 3POS STR 7M CABLE datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 8.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
DB9 MALE TO DB9 FEMALE 10FT datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf