KEMET EDK227M010A9HAA
EDK227M010A9HAA picture photo
Mfg. Part Number
EDK227M010A9HAA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EDK227M010A9HAA.pdf
Availability of EDK227M010A9HAA
QUANTITY
EDK227M010A9HAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EDK227M010A9HAA
Internal Part NumberEIS-EDK227M010A9HAA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current220mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDK227M010A9HAA
Related LinksEDK227M, EDK227M010A9HAA Datasheet, KEMET Distributor
EDK227M010A9HAA Details Description
Related parts for EDK227M010A9HAA
TERM RING TONGUE #8 STUD INSUL datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 9.6V 2500MAH datasheet.pdf