Recom Power REC5-4809SRW/H4/A
REC5-4809SRW/H4/A picture photo
Mfg. Part Number
REC5-4809SRW/H4/A
Brief Description
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC5-4809SRW/H4/A.pdf
Availability of REC5-4809SRW/H4/A
QUANTITY
REC5-4809SRW/H4/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-4809SRW/H4/A
Internal Part NumberEIS-REC5-4809SRW/H4/A
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)556mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-4809SRW/H4/A
Related LinksREC5-480, REC5-4809SRW/H4/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-4809SRW/H4/A Details Description
Related parts for REC5-4809SRW/H4/A
ADD-A-RACK FOR UPRIGHT CAB RACK datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 12V -5V 120W datasheet.pdf
WRISTSTRAP JEWEL DUAL ONYX 6'CRD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
TRANSFORMER WIDE-BAND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf