KEMET EDK227M6R3A9HAA
EDK227M6R3A9HAA picture photo
Mfg. Part Number
EDK227M6R3A9HAA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EDK227M6R3A9HAA.pdf
Availability of EDK227M6R3A9HAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EDK227M6R3A9HAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EDK227M6R3A9HAA
Internal Part NumberEIS-EDK227M6R3A9HAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDK227M6R3A9HAA
Related LinksEDK227M, EDK227M6R3A9HAA Datasheet, KEMET Distributor
EDK227M6R3A9HAA Details Description
Related parts for EDK227M6R3A9HAA
RELAY SSR 3PH 50A LED SCR PNL MT datasheet.pdf
ADM60S/AE60M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC PCIE SW 24LANE 2PORT 420SBGA datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 1 HOLE datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB BLUE datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
560UF 75V 30X55.5 105C AXI datasheet.pdf