Cornell Dubilier Electronics EDLSG155V5R5C
EDLSG155V5R5C picture photo
Mfg. Part Number
EDLSG155V5R5C
Brief Description
CAP 1.5F 5.5V THROUGH HOLE
Datasheet Download
EDLSG155V5R5C.pdf
Availability of EDLSG155V5R5C
QUANTITY
EDLSG155V5R5C Order Process
Ship out your order
Specifications of EDLSG155V5R5C
Internal Part NumberEIS-EDLSG155V5R5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesSG
PackagingBulk
Capacitance1.5F
Tolerance-
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can - Vertical
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDLSG155V5R5C
Related LinksEDLSG1, EDLSG155V5R5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
EDLSG155V5R5C Details Description
Related parts for EDLSG155V5R5C
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 26AWG GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 5 ELEMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf