On-Shore Technology, Inc. EDSTL950/10
EDSTL950/10 picture photo
Mfg. Part Number
EDSTL950/10
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM
Datasheet Download
EDSTL950/10.pdf
Availability of EDSTL950/10
QUANTITY
EDSTL950/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDSTL950/10
Internal Part NumberEIS-EDSTL950/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDSTL950
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDSTL950/10
Related LinksEDSTL, EDSTL950/10 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDSTL950/10 Details Description
Related parts for EDSTL950/10
MULTIPLEXER DGTL 8-CHAN 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 15DL POS .100 GOLD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 4.0 OHM 20W 1% NI WW RAD datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #3 10.3" datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1A DFN1010D-3 datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 20G STANDARD 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
4R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
AMP 1MM STD EDGE 124 POS datasheet.pdf