On-Shore Technology, Inc. EDSTLZ1570/14
EDSTLZ1570/14 picture photo
Mfg. Part Number
EDSTLZ1570/14
Brief Description
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.81MM
Datasheet Download
EDSTLZ1570/14.pdf
Availability of EDSTLZ1570/14
QUANTITY
EDSTLZ1570/14 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDSTLZ1570/14
Internal Part NumberEIS-EDSTLZ1570/14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDSTLZ1570
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions28
Positions Per Level14
Number of Levels2
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Voltage - IEC-
Current - UL8A
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDSTLZ1570/14
Related LinksEDSTLZ, EDSTLZ1570/14 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDSTLZ1570/14 Details Description
Related parts for EDSTLZ1570/14
RES SMD 732 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.915" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 3.2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 555MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
TGARD 5000 A0 12" X 65M datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
CALIBRATOR/PRESSURE MOD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 1MM R/A datasheet.pdf