On-Shore Technology, Inc. EDZ950/12
EDZ950/12 picture photo
Mfg. Part Number
EDZ950/12
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM
Datasheet Download
EDZ950/12.pdf
Availability of EDZ950/12
QUANTITY
EDZ950/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDZ950/12
Internal Part NumberEIS-EDZ950/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDZ950
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDZ950/12
Related LinksEDZ9, EDZ950/12 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDZ950/12 Details Description
Related parts for EDZ950/12
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 6POS 12' datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf