Panasonic Electronic Components EEA-GA1H1R5
EEA-GA1H1R5 picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1H1R5
Brief Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1H1R5.pdf
Availability of EEA-GA1H1R5
QUANTITY
EEA-GA1H1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1H1R5
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1H1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEEA-GA Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesGA
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1H1R5
Related LinksEEA-G, EEA-GA1H1R5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1H1R5 Details Description
Related parts for EEA-GA1H1R5
MOSFET P-CH 30V 0.25A SOT-323 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 335MA 900 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 11CH 20-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 210 I/O 484FBGA datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 125VAC WT FLAT WHT datasheet.pdf
CABLE SATA 3.0 R/A-R/A 1.0M datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf