| Internal Part Number | EIS-EEC08DRTI-S93 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 8 | |
| Number of Positions | 16 | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Contact Material | Phosphor Bronze | |
| Contact Finish | Tin | |
| Contact Finish Thickness | 100µin (2.54µm) | |
| Contact Type | Full Bellows | |
| Color | Blue | |
| Flange Feature | Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40 | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |