Nichicon USF0J470MDD1TP
USF0J470MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USF0J470MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
USF0J470MDD1TP.pdf
Availability of USF0J470MDD1TP
QUANTITY
USF0J470MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USF0J470MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USF0J470MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance1.7 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF0J470MDD1TP
Related LinksUSF0J47, USF0J470MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USF0J470MDD1TP Details Description
Related parts for USF0J470MDD1TP
CONN STEREO JACK 3.5MM 4/5P PCB datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 12POS 0.5MM 6" datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE DIGITL 100PSI datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 50K OHM 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 5% 1250VDC RAD datasheet.pdf
35V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf