Sullins Connector Solutions EEC10DRYI
EEC10DRYI picture photo
Mfg. Part Number
EEC10DRYI
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EEC10DRYI.pdf
Availability of EEC10DRYI
QUANTITY
EEC10DRYI Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC10DRYI
Internal Part NumberEIS-EEC10DRYI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC10DRYI
Related LinksEEC1, EEC10DRYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC10DRYI Details Description
Related parts for EEC10DRYI
IC ADC 12BIT 20K 8-SOIC datasheet.pdf
LENS FOR CREE XP-E datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS POTTING W/SCKT datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 10W 3% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SL 5.08/22/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf