Sullins Connector Solutions EEC10DTES
EEC10DTES picture photo
Mfg. Part Number
EEC10DTES
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET
Datasheet Download
EEC10DTES.pdf
Availability of EEC10DTES
QUANTITY
EEC10DTES Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC10DTES
Internal Part NumberEIS-EEC10DTES
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC10DTES
Related LinksEEC1, EEC10DTES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC10DTES Details Description
Related parts for EEC10DTES
IDC CABLE - HSC64H/AE64G/HSC64H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 25A 24V datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MCDONNEL DOUGLAS MODULE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf