Panasonic Electronic Components EEE-1HA220P
EEE-1HA220P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1HA220P
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-1HA220P.pdf
Availability of EEE-1HA220P
QUANTITY
EEE-1HA220P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1HA220P
Internal Part NumberEIS-EEE-1HA220P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1HA220P
Related LinksEEE-1, EEE-1HA220P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1HA220P Details Description
Related parts for EEE-1HA220P
CONN HEADER 8POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf