Panasonic Electronic Components EEE-FC1E220P
EEE-FC1E220P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1E220P
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1E220P.pdf
Availability of EEE-FC1E220P
QUANTITY
EEE-FC1E220P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1E220P
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1E220P
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current105mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1E220P
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1E220P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1E220P Details Description
Related parts for EEE-FC1E220P
CONN HSG PLUG 5POS 7.50MM BLACK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 15V 1.27A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LP 7.62/90/14 OG datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.3A 90 MOHM TH datasheet.pdf
RJI CORD 4XAWG22/7 2XM12 OVERM datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO214AC datasheet.pdf