Panasonic Electronic Components EEE-FC1E680AP
EEE-FC1E680AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1E680AP
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1E680AP.pdf
Availability of EEE-FC1E680AP
QUANTITY
EEE-FC1E680AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1E680AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1E680AP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current337.5mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1E680AP
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1E680AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1E680AP Details Description
Related parts for EEE-FC1E680AP
CAP CER 680PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
DIN TYPE C STR REC LFCNR datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
KIT DEV DSP datasheet.pdf
REMOVAL TOOL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf