Panasonic Electronic Components EEE-FK0J102P
EEE-FK0J102P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK0J102P
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FK0J102P.pdf
Availability of EEE-FK0J102P
QUANTITY
EEE-FK0J102P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK0J102P
Internal Part NumberEIS-EEE-FK0J102P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current450mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK0J102P
Related LinksEEE-FK, EEE-FK0J102P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK0J102P Details Description
Related parts for EEE-FK0J102P
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
PANEL INNER 10.25X10.25" GREY datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BACKSHELL CLAM 9POSITION GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf