Panasonic Electronic Components EEE-FK1E470AP
EEE-FK1E470AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1E470AP
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1E470AP.pdf
Availability of EEE-FK1E470AP
QUANTITY
EEE-FK1E470AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1E470AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1E470AP
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current156mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1E470AP
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1E470AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1E470AP Details Description
Related parts for EEE-FK1E470AP
RES SMD 1.27KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OUT COMPRTR OPAMP COMB 14-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC MELF datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf