Panasonic Electronic Components EEE-FK1J4R7R
EEE-FK1J4R7R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1J4R7R
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1J4R7R.pdf
Availability of EEE-FK1J4R7R
QUANTITY
EEE-FK1J4R7R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1J4R7R
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1J4R7R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current37.5mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1J4R7R
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1J4R7R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1J4R7R Details Description
Related parts for EEE-FK1J4R7R
TRANS PNP 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 360UF 10% 800VDC SCREW datasheet.pdf
RELAY BLOCK 110VDC INPUT BASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 9.4MM datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf