Panasonic Electronic Components EEE-FK2A220P
EEE-FK2A220P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK2A220P
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
EEE-FK2A220P.pdf
Availability of EEE-FK2A220P
QUANTITY
EEE-FK2A220P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK2A220P
Internal Part NumberEIS-EEE-FK2A220P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current97.5mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK2A220P
Related LinksEEE-FK, EEE-FK2A220P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK2A220P Details Description
Related parts for EEE-FK2A220P
CABLE FLAT FLEX 28POS 1MM 4" datasheet.pdf
SWITCH KNOB ALT 2POS SPST BLACK datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 16A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
SIDAC 120-138V 1A TO92 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf