Panasonic Electronic Components EEE-FTE151XAP
EEE-FTE151XAP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FTE151XAP
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FTE151XAP.pdf
Availability of EEE-FTE151XAP
QUANTITY
EEE-FTE151XAP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FTE151XAP
Internal Part NumberEIS-EEE-FTE151XAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FTE151XAP Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current390mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FTE151XAP
Related LinksEEE-FT, EEE-FTE151XAP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FTE151XAP Details Description
Related parts for EEE-FTE151XAP
PCB COPPER CLAD 4 X 6" 2 SIDE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 2008 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 47 OHM SMT datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 1CELL AAA PC MNT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.0V SOT23 datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 1200V 29.5A MODULE datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf