Panasonic Electronic Components EEE-HBC221UAP
EEE-HBC221UAP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HBC221UAP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-HBC221UAP.pdf
Availability of EEE-HBC221UAP
QUANTITY
EEE-HBC221UAP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HBC221UAP
Internal Part NumberEIS-EEE-HBC221UAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HBC221UAP
Related LinksEEE-HB, EEE-HBC221UAP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HBC221UAP Details Description
Related parts for EEE-HBC221UAP
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROCESSOR 176LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
EXTRACT. TL TPA CSP6.3 CON 5CKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 22.5KV SCREW datasheet.pdf