Panasonic Electronic Components EEE-TG1K101UQ
EEE-TG1K101UQ picture photo
Mfg. Part Number
EEE-TG1K101UQ
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
EEE-TG1K101UQ.pdf
Availability of EEE-TG1K101UQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEE-TG1K101UQ Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-TG1K101UQ
Internal Part NumberEIS-EEE-TG1K101UQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)420 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-TG1K101UQ
Related LinksEEE-TG, EEE-TG1K101UQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-TG1K101UQ Details Description
Related parts for EEE-TG1K101UQ
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CORD GRP R/A CBL 9.5-14.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 300W 12.6A datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.36UF RADIAL datasheet.pdf