Panasonic Electronic Components EEF-CD1B150R
EEF-CD1B150R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-CD1B150R
Brief Description
CAP POLYMER 15UF 20% 12.5V SMD
Datasheet Download
EEF-CD1B150R.pdf
Availability of EEF-CD1B150R
QUANTITY
EEF-CD1B150R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-CD1B150R
Internal Part NumberEIS-EEF-CD1B150R
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating12.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-CD1B150R
Related LinksEEF-CD, EEF-CD1B150R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-CD1B150R Details Description
Related parts for EEF-CD1B150R
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W SMBG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf