Panasonic Electronic Components EEF-SX0E391R
EEF-SX0E391R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SX0E391R
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-SX0E391R.pdf
Availability of EEF-SX0E391R
QUANTITY
EEF-SX0E391R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SX0E391R
Internal Part NumberEIS-EEF-SX0E391R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap SX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SX0E391R
Related LinksEEF-SX, EEF-SX0E391R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SX0E391R Details Description
Related parts for EEF-SX0E391R
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH 1.4V LP 6SOT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf