Panasonic Electronic Components EEF-UD0D181ER
EEF-UD0D181ER picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UD0D181ER
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-UD0D181ER.pdf
Availability of EEF-UD0D181ER
QUANTITY
EEF-UD0D181ER Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UD0D181ER
Internal Part NumberEIS-EEF-UD0D181ER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap UD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UD0D181ER
Related LinksEEF-UD, EEF-UD0D181ER Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UD0D181ER Details Description
Related parts for EEF-UD0D181ER
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
IC I/O PORT 8BIT ANALOG 24DIP datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS R 60 TO 30A datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf