Panasonic Electronic Components EEF-UD0G121XR
EEF-UD0G121XR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UD0G121XR
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
EEF-UD0G121XR.pdf
Availability of EEF-UD0G121XR
QUANTITY
EEF-UD0G121XR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UD0G121XR
Internal Part NumberEIS-EEF-UD0G121XR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap UD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UD0G121XR
Related LinksEEF-UD, EEF-UD0G121XR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UD0G121XR Details Description
Related parts for EEF-UD0G121XR
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 5TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
IC POWER MONITOR I2C 12-MSOP datasheet.pdf
10+10 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf