Sullins Connector Solutions EEM10DTBS-S189
EEM10DTBS-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EEM10DTBS-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM10DTBS-S189.pdf
Availability of EEM10DTBS-S189
QUANTITY
EEM10DTBS-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM10DTBS-S189
Internal Part NumberEIS-EEM10DTBS-S189
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM10DTBS-S189
Related LinksEEM10DT, EEM10DTBS-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM10DTBS-S189 Details Description
Related parts for EEM10DTBS-S189
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 10MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
KIT STARTER AUDO MAX TC1793 datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 16 POS datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 560 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
4700UF 6.3V 16X25 105C RAD datasheet.pdf